Rīga, Skola iela 21 - 511

Māksla Reiki pasaulē

reikigaismasskola

Māksla Reiki pasaulē.

Kad mēs skatāmies uz jau par savējo, dzimto, kļuvušo Reiki simbolu, tad daudzi zin arī tulkojumu un pamata hieroglifu nozīmi, no kuriem viņš sastāv. Bet tikai nedaudzi zina, ka hieroglifam Rei sintoistu tradīcijā ir īpaša sakrāla nozīme. Hieroglifa apakšējā daļa tulkojas kā "šamanis". Kādreiz sen senos laikos Japānas svētnīcās visus rituālus veica speciāli apmācītas sievietes šamanes. Tās sauca Miko - tempļa jaunavas. Visupirms tie bija rituāli saziņai ar senčiem. Tos izsauca, baroja ar speciālu ēdienu, lūdza tiem kaut ko. Tāpēc hieroglifa augšējā daļa nozīmē "lietus"(ame), tas ir kautkas, kas nāk no debesīm. Tas, kas nāk no debesīm, nepieder zemei. Bet zemei nepieder aizgājušo cilvēku gari. Tāpēc sintoismā kontaktā no debesīm nāk aizgājušo gari. Vidū esošā hieroglifa trīs zīmes nozīmē trīs atvērtas mutes vai lūgšanu, kuras parādās šajā kontekstā kā trīs galdi ar pienesumiem senču barošanas rituālam - ēdiens kalniem, ēdiens ielejām un ēdiens jūrām.

Tādā veidā šajā hieroglifā, kā senā zīmējumā, attēlots kāds šamaņu rituāls, kurā tempļa jaunavas Miko svētnīcā turpina sarunas ar senču Gariem. Tātad, Reiki, kā Visuma Garīgai enerģijai, ir saikne ar senčiem, savām smalkām vibrācijām pamodinot mūsos dzimtas atmiņu.

Un, kad mēs saņemam Reiki uzskaņojuma vibrāciju, mūsu iekšējais dialogs ar saviem senčiem iegūst mūsos jaunu skanējumu. Pamostas mūsu dzimtas atmiņa, un tad patiešām pie mums atnāk agrāk neatklātie talanti un spējas. Cilvēki pēkšņi sāk rakstīt dzeju, zīmēt, dejot, nodarboties ar rokdarbiem. Bet tie, kuri jau bija saistīti ar mākslu, saņem jaunas atklāsmes un iespējas.

Visi ezotēriskā budisma meistari, uz kuriem balstās Reiki prakses, nonāk pie viena secinājuma, ka neverbālās zināšanas iespējams nodot tikai mākslas valodā. Lūk, tāpēc Usui Reiki sistēmā mēs redzam brīnišķīgus mākslas elementus - tā ir Imperatora Meidzi poēzija, tā ir kaligrāfija - kā "meditācija kustībā", tā ir spontāna deja, dziedinošās Undo kustības.
Jā, un Mikao Usui pats savu metodi nosauca par "noslēpumaino laimes sasniegšanas mākslu". Šī metode māca cilvēku apzinātai un priecīgai katra momenta izdzīvošanai tagadnē, radošai pašrealizācijai, personības izaugsmei, mākslai būt veselam un dāvāt šo laimi citiem cilvēkiem. Atvērtas sirds, totāla miera un dziļa savas misijas uz zemes apzināšanās iegūšana - ir Usui Reiki Ryoho prakses pamata mērķis. Mikao Usui savā pieejā izmanto pašus brīnišķīgākos Austrumu mācību instrumentus. Visupirms, tā ir meditācija.

"Sāciet ar meditāciju, un jūsos sāks parādīties jaunas īpašības - klusums, rāmums, labsajūta, uztvertspēja. Un visu to, kas nāk no meditācijas, centieties ieviest dzīvē. Dalieties ar to, jo viss, ar ko dalāties, ātri aug, - teica Ošo, augstu vertēdams Usui metodi. - Kad esat slims, pats galvenais, sauciet tos, kuri jūs mīl, tāpēc ka nav svarīgāku zāļu, kā mīlestība. Pulciniet apkārt tos, kuri rada skaistumu, mūziku, poēziju, jo nekas neārstē tā, kā svinību noskaņojums".

Imperatora Meidzi poēzijas pielietojums Usui Reiki Ryoho sistēmā ir viens no spilgtām pašizdziedināšanās, personiskās izaugsmes un cilvēka garīgās attīstības ceļa tālāk virzības metodēm. Diemžēl, šim Usui Reiki sistēmas aspektam Rietumos līdz šim netiek atvēlēta pietiekama uzmanība, uzskatot to par nebūtisku papildinājumu pie kopīgās prakses. Tomēr svarīgās mācībās sīkumi nemēdz būt. Šī dzeja, kas līdzīga sutrām, tiek iedziedāta Japānā pirms katras Reiki studentu nodarbības, pat noskaņošanās laikā. Bieži dziedājumi tiek pavadīti vienmērīgiem sitieniem pa mokučo vai akcentēti keisu skanīgām vibrācijām. Kad sirds un saprāts patiešām kļūst vienots veselums ar notiekošo, dziedāšanas un ritmisko sitaminstrumentu saskaņošana var atmodināt dziļākās jūtas un izsaukt vibrējošas paaugstinātas apzināšanās sajūtas.

Imperators Mucuhito( 1852- 1912) bija pirmais imperators Japānā pēc segunata gāšanas valsts pārveidošanas gaitā 1867. gadā. Pēc nāves viņš tika pārdēvēts par imperatoru Meidzi ( burtiskā tulkojumā no japāņu valodas - izgaismota valdīšana).

Savā dzīvē imperators Meidzi radīja ap simts tūkstošiem dzejoļu. Tomēr tā dzeja nebija rakstīta, lai viņš gūtu slavu un atzinību. Imperators Meidzi gribēja iemācīt saviem ļaudīm cienīt cilvēcīgā eksistenci. Acīmredzot, tāpēc viņa jūtas joprojām patiesi aizķer mūsu sirdis.

Pienākušos laikos
Ar visu ko var saskarties.
Visus mūsu cilvēkus
Nepieciešams iemācīt
Iet pa tīras sirds ceļu.

Lai morāle un līdzcietība kļūtu par mūsu apziņas daļu, mums jāiemācās sajust citu cilvēku sāpes un saprast savu atbildību, tā uzskatīja imperators Meidzi. Tas ļauj iekļūt ego dziļumā, radīt noturīgas cieņas un atbildības saites par otru cilvēku.

Vecais cilvēk, kurš atnācis
Sasveicināties ar mani,
Nesagaidot, kad beigs sniegt,
Pieej, lūdzu,
Tuvāk ugunij.

Ja mēs patiesi sajustu svešas sāpes, cilvēki retāk nomirtu no aukstuma un bada, būtu mazāk karu un vientulības, tā mācīja imperators Meidzi. Ar dziļu līdzjūtību un cieņu viņš nemainīgi atcerējās par visiem saviem padotajiem.

Lietainā laikā
Izmirkuši
Niedru paklājiņi.
Es uztraucos
Par zemnieku mājām.

Imperatora Meidzi poēzijā dzen izpaužas kā atgādinājums, ka, ja mēs neiemācīsimies saprast mūsu tagadējās dzīves, mūsu ejošās stundas noslēpumus un skaistumu, mēs nesapratīsim arī jebkuras dzīves, jebkuras stundas vērtību.

Lūk guļ
Dārza neļķe.
Krastā
Plūduma pamesta.
Viņa vēl zied...

Patiesas zināšanas - tā ir pieredze. Tā izmaina koncepciju un paplašina Garu. Visums, dzīve, cilvēku savstarpējās attiecības - viss satur vienas un tās pašas patiesības, visu virza mīlestība. Iepazīstieties ar dzeju, ar kuru imperators Meidzi centās cilvēkiem izskaidrot dzīves vērtības esību, katrs lasītājs atrod tajā savu apslēpto jēgu un tikai viņa dvēselei saskanīgu virzību.

Tokijas centrā, Meidzi svētnīcā, prognožu - norādījumu veidā tiek lietota paša imperatora Meidzi un viņa sievas poēzija. Īss dzejolis (tikai daži vārdi) ir spējīgi kļūt par jaudīgu domu un jūtu kondensātu. Katrs dzejolis - maza poēma. Tā aicina aizdomāties, iejusties, atdarīt iekšējo redzi un iekšējo dzirdi. Dziļa atbalss, ko radīja šī dzeja, uzreiz neapklust. Šī spēja modina iztēli - vienu no svarīgākajām japāņu lirikas mazo formu īpašībām.

Šajā pasaulē visam,
Gan jūrai, gan puķei,
Gan vilnim, gan dabai
Ir sava
Neatkārtojamā skaņa.

Lūk, tāpēc savos dziedniecības norādījumos Reiki dziedniecībā Mikao Usui izvēlējās 125 imperatora Meidzi dzejoļus. Mikao Usui ieteica saviem studentiem ik dienu skaļi izlasīt un izdziedāt šo dzeju kā Reiki studentu lokā, tā arī vienatnē. Sakot Jasutani- Rosi vārdiem, dzejas dziedāšanu, kā arī sutru dziedāšanu var salīdzināt ar austrumu tušas, teiksim, priedes, kur liela zīmējuma daļa sastāv no tīras lapas, zīmējumu. Šis tukšais laukums atbilst dziļam sutru un dzejas, kuru vārdus var tikai nojaust, jēdzienu līmenim. Tieši tāpat kā, piemēram, skatoties uz gleznu saasinātas baltās lapas uztverē, mūsu saprāts rodas pateicoties kokam tajā, tā arī deklamējot sutras un dzeju, mēs varam sajust aiz tām esošo realitāti.

Veco meistaru semināros, sākot ar Mikao Usui, studenti kopēja piecus Reiki (Gokai) principus, nodarbojoties ar kaligrāfiju. Tā nav vienkārši piecu pamata Reiki principu atkārtošana. Kaligrāfija, kā arī jebkura cita veida māksla, ataino mākslinieka dvēseles un domu stāvokli. Tā ka darbs ar hieroglifiem - tā vēl ir arī pašdiagnostika. Rokraksts - dvēseles spogulis. Lūk, kāpēc kaligrāfija japāniski skan kā "sjodo", kas nozīmē vēstules ceļš. Kaligrāfiju atšķir mirklis, tas ir var radīt jebkuru līniju vai triepienu tikai vienreiz. Tāpēc tam nepieciešama ārkārtīga uzmanības koncentrēšanās un dziļa meditācija. Lūk, kāpēc starp kaligrāfijas meistariem tik daudz apgaismoto. Kaligrāfija nostiprina un disciplinē mūsu iekšējo "Es". Cenšoties uzrakstīt hieroglifu pēc iespējas skaistāk un harmoniskāk, mēs būvējam savu iekšējo struktūru un harmonizējam savu iekšējo enerģiju.

Undo Reiki, kā vingrinājumi ķermeņa atbrīvošanai no blokiem un saspringuma, ieteicami veikt kā minimums veselu mēnesi. Bet arī pēc tam neaizmirst par to savā Reiki praksē.
"Undo" tulkojumā no japāņu valodas nozīmē veiksmīga kustība. Spontānu kustību kopums saplūst tādā kā dīvainā dejā, kura spēj atbrīvot mūsu ķermeni no dažādiem blokiem un atdot tam bijušo lokanību un dabisku, bez šķēršļiem, enerģijas plūsmu.