Bērna zīdīšana. Padomi

Posted in Tas ir interesanti!

 

Bērna zīdīšana: 10 baušļi un 10 mīti

                                                                                 „Uzņemt ar mātes pienu...”

Mātes piens mazulim – tā nav vienkārši pārtika, tas ir atbalsts imunitātei un aizsardzība pret slimībām, tās ir unikālas vielas, kas nepieciešamas smadzeņu augšanai un nervu sistēmas attīstībai, kuru nav nevienā mākslīgā aizvietotājā. Tā ir pirmā pieredze mīlestībā un partnerattiecību veidošanā, pilnīgi unikāla enerģētika – uzticības pamats pasaulei un sev, kuras pamati tiek ielikti no pašas dzimšanas. Šodien par to neviens vairs nešaubās un tas tiek uztverts kā bauslis.
 
Bet ko darīt, ja mammai nav piena vai tā ir par maz? Jo piens taču – tā ir tāda neparedzama lieta, te nu, kā Dievs dos – varbūt būs, varbūt arī nebūs?... Lūk, tas jau ir mīts. Bet par visu pēc kārtas.
 
Patiesībā, ja pati mamma ir vesela, spēja veiksmīgi ieņemt, iznēsāt un dzemdēt bērniņu, tad piens viņai būs, pietam pietiekamā daudzumā. Patiess piena trūkums ir novērojams ne vairāk kā 3% sieviešu.
 
Kas tad ir vajadzīgs, lai mammai peina būtu daudz un tas neizsīktu pirms laika?
 
Bija veikti īpaši zinātniskie pētījumi, un tika atklāts, lai zīdīšana būtu veiksmīga, ir jāievēro daži noteikumi. Tomēr, izrādījās, ka visi šie „jaunie” noteikumi ir nekas vairāk kā nedaudz piemirsta mūsu senču pieredze. Tūkstošiem paaudžu līdz mums veiksmīgi zīdija bērniņus, mammas nodeva savu pieredzi meitām, un šī pēctecība vienmēr strādāja dabīgā veidā. Šodien daudzbērnu ģimenes, kur meitene to var novērot dienu dienā no pašas bērnības, jau ir retums. Daudz ierastāka situācija, kad pirmais bērns, kuru izdodas paņemt rokās – ir tavs pašas bērns... un tad sākas mēģinājumu un kļūdu ceļš. Kļūdas cena šajā gadījumā var būt augsta, tāpēc, pat priekš tik dabiska procesa kā zīdīšana, raksta noteikumus. Lūk, kādi tie ir.

1. Ir svarīgi, lai bērns būtu pareizi pielikts pie krūts

Zīdīšana – tas ir patīkams mazulim un mammai process. Nekādu sāpju, ērta poza, tad var barot, cik ilgi un bieži gribās. Ja ir parādījušies noberzumi, sasprēgājumi, mammai sāp mugura – tātad, mazulis nepareizi satver krūti vai ir barošanai neērta poza. Dažkārt nepareiza pielikšana var arī būt nesāpīga, bet bērnam tādejādi neizdodas pilnvērtīgi izzīst pienu, un viņš slikti uzņem svaru. Šāda situācija ir jālabo. Mazulim nav pareiza pielikšanas refleksa, viņš gaida, ka mamma viņam to iemācīs, un ne krūts gala forma, ne krūšu lielums nav tam šķērslis.

2. Zīdīšanas ilgumu un biežumu nosaka bērns

Mēs barojam mazuli pēc pieprasījuma – pieliekam pie krūts pie jebkura nemiera un nenoņemam no tās, līdz viņš pats neatlaidīs. Mammas uzdevums ir sekot tam, lai abas krūtis labi un vienmērīgi tukšotos. Labāk ir dot vienu krūti vienā barošanā, tad bērns saņems ne tikai „sākumpienu”, kas ir šķidrāks, bet arī trekno „beigupienu” – tas būs nodrošinājums tam, ka vēderiņš darbosies kā nākas un svara pieaugums būs labs. Pārtraukumi starp barošanām dienas laikā bērniem pirmajos dzīves mēnešos vidēji nav ilgāki par pusotru – divām stundām, bet mazulis var prasīt pēc krūts arī četras reizes stundā, tas ir pilnīgi normāli. Diennakts laikā var sanākt 10-12 barošanas un vairāk, jo mātes piens, atšķirībā no maisījumiem, viegli pārstrādājas un ātri tiek uzņemts. Starp citu, cilvēks – ir vienīgais zīdītājs, kura piens satur fermentus paša pārstrādei, tādā veidā slodze uz mazuļa gremošanas traktu ir minimāla.

3. Nakts barošanas ir svarīgas mammai un bērnam
 
Naktī arī vajag zīdīt bērnu. Tas ir svarīgi viņam, lai labi pieņemtos svarā, un svarīgi mammai, lai viņai būtu pietiekami daudz piena. Nekāda „burvīga” tēja nepalīdzēs uzlabot laktāciju, ja krūtis pietiekami nestimulē bērns. Naktīs pārtraukumi starp barošanām, vidēji, nav ilgāki par 4 stundām.

4. Labāk ir atteikties no māneklīšiem un knupīšiem
 
Mazulis pavisam atšķirīgi satver knupīti un krūti – tiek iesaistītas atšķirīgas muskuļu grupas, tās ir dažādas zīšanas tehnikas. Knupītis apgrūtina iemācīties pareizi satvērt krūti, izmantojot to, bērns var nesaņemt pietiekami daudz piena. Pietam, pastāv risks, ka bērns rezultātā atteiksies no krūts par labu zīdeklītim.

5. Nevajag atslaukt pienu pēc barošanas

Piena ir tieši tik daudz, cik ir nepieciešams bērnam – mātes organisms tam pieskaņojas 2-3 nedēļu laikā pēc dzemdībām.
Atslaukt pienu var būt nepieciešams gadījumos, kad māte ar bērnu ir šķirti viens no otra.

6. Krūtīm nav vajadzīga nekāda īpašā higiēna

Nevajag tās mazgāt vai ar kaut ko smērēt pirms un pēc barošanas. Īpaši dziedzeri uz krūtīm izdala mīkstinošu antiseptisku smērvielu, ja to aktīvi mazgāt nost – āda paliek sausa, ir augstāks risks to traumēt. Pietiekami ir vienkārši parūpēties par regulārām gaisa vannām un ērtu, pēc izmēra pareizi piemeklētu, veļu.

7. Nevajag svērt bērnu pirms un pēc barošanas

Ja bērnu baro pēc pieprasījuma, kontroles svēršanas nedod precīzu atbildi uz jautājumu, „vai viņam pietiek piena”. Lai sekotu svara pieaugumam, pilnībā pietiek nosvērt mazuli reizi nedēļā. Labs rādītājs ir autiņi: pieslapināšana liecina, ka organisms saņem daudz šķidruma, izkārnījumi – ka saņem daudz kaloriju. Sākot aptuveni ar mazuļa dzīves ceturto dienu vecākiem var nākties vismaz trīs reizes mainīt autiņus ar nelielu izkārnījumu daudzumu un vairāk kā sešās reizes – pieslapinātus autiņus.

8. Līdz 6 mēnešiem bērnam nav nepieciešams nekāds papildus uzturs vai dzirdīšana ar ūdeni

Krūts pienā ir absolūti viss, kas nepieciešams mazuļa uzturam. Pietam, tas par 87% sastāv no strukturēta ūdens, kurš ne tikai kompensē organisma nepieciešamību pēc šķidruma, bet arī satur informāciju, kas svarīga viņa attīstībai un augšanai. No citas puses – viss, izņemot mātes pienu, būs lieka slodze bērna organismam.

9. Zīdīšana ir veselīga mazulim līdz 2 gadiem un pat vairāk

Pēc gada samazinās piena barojošā vērtība – tā ir taisnība. Un tas arī ir dabiski, jo bērns tādā vecumā jau praktiski ēd to pašu ko pieaugušie. Mātes pienam mainās sastāvs, pieaug tā loma imunitātes uzturēšanā, gremošanā, smadzeņu augšanas un nervu sistēmas attīstības stimulācijā. Pietam, zīdīšanai saglabājas nozīme mazuļa psiholoģiskajam komfortam. Mamma var brīnišķīgi apvienot darbu, aktīvu dzīvi un sava bērna zīdīšanu.

10. Veiksmīgai zīdīšanai mammai nepieciešams informatīvs un psiholoģisks atbalsts

Lai viss izdotos, vajadzīgas trīs lietas – vēlme, zināšanas un ticība saviem spēkiem. Ja mammai ir radušies jautājumi – labāk uzreiz vērsties pie zīdīšanas veicināšanas konsultanta, negaidot, kamēr tie pāraugs problēmās. Bet pat ja problēmas ir parādījušās, ticiet, tās ir atrisināmas, vajag tikai nedaudz pacensties.
 
Ap zīdīšanu ir daudz mītu, un vairums no tiem ir pārsteidzoši dzīvīgi. Minēšu tikai daļu no tiem.

1. Jo lielākas krūtis, jo vairāk tajās ir piena

Tas tā nav. Piena esamība krūtīs nav atkarīga no to formas vai izmēra.

2. „Neveiksmīga” krūšgalu forma var būt šķērslis zīdīšanai

Bērnam ir zīšanas reflekss, bet nav pareizas pielikšanas pie krūts refleksa, jo viņš „nezina” iepriekš, kādas krūtis viņam „tiks”. Tāpēc viņu var iemācīt satvert praktiski jebkuras formas krūtsgalu un areolu, vienkārši dažkārt var būt nepieciešams nedaudz vairāk laika, centības un pacietības.

3. Neizdodas atslaukt pienu – tātad tā ir maz vai nav vispār

Piens izstrādājas zīšanas procesā, tāpēc krūtis nekad nemēdz būt „tukšas”. Bet atslaukt ir vieglāk tās, kurām piemīt īpašība uzkrāt pienu – tā ir tikai individuāla īpašība, nekas vairāk.

4. Bērns ir nemierīgs, bet pēc tam, kad viņam iedod maisījumu, uzreiz aizmieg uz vairākām stundām – tātad, viņam pietrūka mātes piens un viņš bija izsalcis

Maisījums – tā ir liela slodze organismam un visi spēki tiek patērēti uz tā pārstrādi, tā arī rodas „mierīgs” miegs. Labāk risināt problēmu ar nemieru, noskaidrot, kas to bija izraisījis. Ja iemesls tiešām ir piena trūkums, tad pie tā ir jāstrādā, nevis jāsāk lietot maisījums.

5. Ja mamma ir saslimusi – viņa var caur pienu aplipināt bērnu

Pastāv tikai ļoti neliels skaits mammas slimību, kuru laikā mātes piens var kaitēt bērnam. Jebkurai saaukstēšanās ir inkubācijas periods, kura laikā bērnam JAU ir bijusi iespēja „iepazīties” ar vīrusu – izraisītāju. Ja mamma ir saslimusi, viņai pienā nekavējoties paaugstinās pretvielu aizsardzības līmenis, un pārstāt bērnam dot krūti, šajā situācija nozīmē atņemt viņam aizsardzību. Tādā veidā, mammai saslimstot, galvenais – izvēlēties viņas ārstēšanās shēmu, kas apvienojama ar zīdīšanu. Tad bērns nesaslims vai pārnesīs slimību maksimāli vieglā formā.

6. Piens dēļ stresa var pazust uz visiem laikiem vai „izdegt” no augstas temperatūras

Ja mamma pārcietusi stipru stresu un saslimusi – tas tiešām var novest pie piena daudzuma samazināšanās un tā blokādes krūtīs (ka stresā), bet tās ir tikai laicīgas grūtības, kuras ir iespējams pārvarēt.

7. Nedrīkst pieradināt mazuli aizmigt vai nomierināties ar krūti, savādāk viņu pēc tam nevarēs pat uz neilgu laiku atstāt ne ar vienu citu, izņemot mammu

Zīžot krūti, bērns saņem endorfīmus, tas ir laimes un apmierinātības hormons, kurš kompensē jebkuru stresu. Tāpēc viņam ir pilnīgi dabiski nomierināties un aizmigt pie mammas krūtīm. Pietam mazulis brīnišķīgi saprot, ka krūts nav visiem, un ar citiem ģimenes locekļiem viņš atradīs citu veidu, kā nomierināties.

8. Ir kaitīgi daudz nēsāt bērnu uz rokām, šūpināt un ņemt pie sevis gultā barošanai
 
Ne velti ķīnieši apgalvo, ka grūtniecība ilgst 18 mēnešus: 9 no tiem nēsājam mazuli sevī n vēl 9 – uz rokām. Taktīlā stimulācija veicina augšanas hormona izdalīšanos – jo vairāk „roku”, jo labāk. Jo komfortablāk bērnam noritēs šis pilnās atkarības periods, jo pārliecinātāks par sevi, atvērtāks pasaulei viņš būs nākotnē.
Šūpināšana – ir lielisks veids, kā nomierināt bērnu, pietam, tas veicina viņa vestibulārā aparāta attīstību. Svarīgi vien darīt to pareizi – šūpinām, stingri piespiežot mazuli sev klāt, tas ir, līdz ar savu korpusu (sevi mēs nekad neiešūposim pārāk stipri).
Barojot bērnu guļus, mamma burvīgi atpūšas, un tā ir pareizākā un ērtākā pozīcija nakts barošanām.
Nevajag baidīties, ka no visa iepriekš uzskaitītā mazulis izaugs nepatstāvīgs vai paliks vecāku gultā uz visiem laikiem. Viņam ir iedzimta programma pieaugt un attīstīties, un jo labāk mēs nodrošināsim viņa bāzes nepieciešamības, jo labāk viņš šo programmu realizēs.

9. Bez pudelītes vai knupīša nav iespējams ar bērnu izbraukt no mājas

Pēc tam, kad zīdīšana ir iegājusies, un jaunā mamma jau adaptējusies savai jaunajai lomai, droši var doties ar mazuli ceļojumā un ciemos. Vienkārši vajag ņemt vērā viņa miega un zīdīšanas ritmus. Šobrīd tiek pārdotas daudzas brīnišķīgas palīgierīces bērnu nēsāšanai, moderns „zīdīšanas” apģērbs mammām – tas ļauj pabarot bērniņu nemanot apkārtējiem, praktiski jebkurā vietā un jebkurā situācijā.

10. Tiklīdz izaugs zobi – bērns sāks kost, un jau vajadzēs viņu atradināt no krūts

Zobi nebūt nav šķērslis zīdīšanai. Ja bērns sāk to kost, rotaļīgi ieskatoties mammai acīs, vajag mierīgi viņu no krūts noņemt un nodemonstrēt savu nevēlēšanos komunicēt šādā veidā. Parasti pēc dažiem mēģinājumiem bērns saprot, ka rezultāts neatbilst gaidāmajam, un pārstāj tā darīt.
Zīdīšana ir process, kuram ir dabiskas sākums un dabisks nobeigums. Tāpēc nav īpaši jāuztraucas par jautājumu, „kā pārtraukt”. Bērns pieaug, viņam nobriest imunitāte, gremošanas trakts, nervu sistēma, pazūd zīšanas reflekss; mammai, savukārt, sarūk piena daudzums... un zīdīšana paliek pagātnē abām pusēm dabiskā veidā.
 
Par zīdīšanu ir pateikts un rakstīts ļoti daudz, varētu pateikt un uzrakstīt vēl vairāk – tēma ir praktiski neizsmeļama, un katra mātes-bērna pāra pieredze būs unikāla. Tajā pat laikā, visas barojošās mammas laikam būs vienu prātu tajā, ka tā ir brīnišķīga un ļoti priekpilna pieredze. Kas attiecas uz mani pašu, es tajā esmu pilnībā pārliecināta.
Jebkurā gadījumā, mīļās māmiņas, tas var kļūt par mūsu apzinātas izvēles jautājumu – radīt savu zīdīšanas pieredzi tieši šādu. Es esmu gatava palīdzēt katrai sievietei, kas pēc tā tiecas.
 
 
Sandra Lase,
Zīdīšanas veicināšanas konsultante
IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant)
Tel. +37127054346
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
skype – salase

Kontakti

Telefons: (+371) 20006245

Biedrība "GAISMAS SKOLA"

Rīga, Skolas iela 21, 5. stāvs, 511 kabinets.

Atbalsti mūs